dog-taste

Chuťové poháriky psov: Ako psy vnímajú chuť?

Ako majiteľov psov nás prirodzene zaujíma, či nášmu psíkovi chutia isté jedlá rovnako ako nám. Chuťové poháriky psov vedia rozlíšiť rovnaké chute ako naše. Je ich však, prekvapivo, niekoľkonásobne menej, ako máme my ľudia. V tomto blogu si podrobnejšie rozoberieme ako fungujú psie chuťové poháriky a ako hafani vnímajú chute.

dog-taste-buds

Rozoznávanie chutí

Síce by sme si mohli myslieť, že vnímanie chutí je u psov intenzívnejšie ako u nás, počet chuťových pohárikov u psov je len okolo 1700 pričom ľudia majú až 9000. To znamená, že ich chuťové vnímanie je menej vycibrené, približne šesťkrát slabšie ako naše. Psie chuťové poháriky sa nachádzajú na povrchu jazyka, na podnebí a v hrdle. Aj keď sú umiestnené podobne ako u ľudí, psíky vnímajú chute odlišne.

Ich schopnosť chute rozoznávať je však v určitých oblastiach omnoho rafinovanejšia. Chuťové poháriky v rôznych častiach jazyka a papule reagujú na mikroskopické molekuly. Rovnako ako my, aj psy dokážu identifikovať sladké, kyslé, slané, horké a umami (chuť potravín bohatých na bielkoviny – mäso, syr atď.).

Na rozdiel od nás majú psy aj špeciálne chuťové poháriky zamerané len na chuť vody. Takže pre psy voda pravdepodobne nie je „bez chuti“, ako by sme ju opísali my (čo by v mnohých prípadoch vysvetľovalo nadšenie pre degustovanie viacerých mlák počas prechádzky). Tieto receptory chuti vody sa nachádzajú na špičke jazyka – časti, ktorú pes ponorí do vody a ktorá sa počas pitia stočí. Keď pes zje slané alebo sladké jedlo, jeho citlivosť na chuť vody sa zvyšuje. Táto schopnosť sa pravdepodobne vyvinula ako spôsob, ako povzbudiť psa, aby zostal hydratovaný.

dog-eating-meat

Psom prirodzene chutí mäso. Vysvetlenie je jednoduché ich predkovia, boli mäsožravými predátormi. V dôsledku toho psy zdedili svoje chuťové preferencie. Príťažlivá je pre nich najmä chuť umami, ktorá sa spája s potravinami bohatými na bielkoviny. V porovnaní s ľuďmi nemôžu psy veľmi dobre cítiť chuť soli. Predpokladá sa, že mäsitá strava predkov psov mala dostatočne vysoký obsah soli. Mäso prirodzene obsahuje dostatok soli, aby uspokojilo telesnú potrebu psa a teda nie je potrebné aby soľ prijímal z iných zdrojov.

Keďže psy sú všežravce, obľúbili si tiež sladkú chuť – z konzumácie ovocia a zeleniny. Dokonca majú viac receptorov na vnímanie sladkej chuti ako ľudia. Práve z toho dôvodu, aby vo voľnej prírode vedeli rozoznávať zrelé ovocie a rastliny, ktoré boli súčasťou stravy ich predkov.

Pes - gurmán

Ak teda psy vedia rozoznať chute, prečo ich láka zjesť niečo, z čoho by nám bolo nevoľno? Odpoveďou je čuch. Hoci je schopnosť psa cítiť chuť zlomkom ľudskej, jeho čuch je výrazne silnejší (psy majú približne až 125 miliónov čuchových receptorov, ľudia 5 až 10 miliónov). Vôňa a chuť spolu veľmi úzko súvisia a psy môžu skutočne „ochutnať“ jedlo prostredníctvom čuchu a špeciálneho orgánu umiestneného pozdĺž psieho podnebia.

Vo všeobecnosti psy nie sú veľmi vyberavé v potravinách, ktoré jedia. Ak máte vyberavého papkáča, zvážte, že psy zožerú viac-menej všetko, čo im vonia. Výber aromatického krmiva môže zvýšiť vaše šance na úspech. Avšak, vo veľa prípadoch (aj z našich skúseností) nemusí byť problém s chuťou alebo vôňou jedla, ale skôr s vypočítavým hafanom, ktorý počíta s tým, že ak nezje prvú misku, majiteľ mu jedlo vymení, alebo ozvláštni niečím chutnejším.

Štruktúra stravy

Okrem chuti sú psy veľmi citlivé na štruktúru potravy. Ponúknutie rôznych textúr môže zlepšiť ich kulinársky zážitok a celkovú spokojnosť. Napríklad granule, vlhké krmivo (varené mäsko, či konzerva) a žuvacie pamlsky sú dobrou kombináciou a okrem toho že ide o rôzne štruktúry, spĺňajú aj nutričné potreby psíka.

Obohatenie zážitku z jedla

Mnohé psíky majú problém so zjedením obsahu misky. Zavedenie aktivít, ktoré ozvláštnia túto činnosť môže stimulovať zmysly psa a pridať na chuti do jedla. Puzzle hračky, čuchacie koberčeky, loptičky na schovanie maškŕt a protihltacie misky sú vynikajúce pomôcky, ktoré psíka nielen zabavia, ale potešia aj chuťové pohárik. Taktiež môžu pomôcť zabrániť zbytočne rýchlemu jedeniu a podporiť zdravšie trávenie.

dog-taste

Rôzne živočíšne druhy majú rôzne chuťové preferencie. A síce sú psy poväčšine milovníci mäsa, sú to všežravci, čo znamená, že jedia aj mäsitú aj rastlinnú stravu, aj papierovú vreckovku, aj bobky divých zvierat, aj uši plyšových hračiek aj váš nábytok, aj ... – skoro všetko!

Similar Posts